Predavatelj Tone Konobelj je preko prikaza starih razglednic Jesenic predstavil razvoj naselja predvsem v času pred prvo svetovno vojno. Takrat so črno bele razglednice tudi barvali. Tone Konobelj je napisal in objavil že nekaj prispevkov na to temo (Jeseniški zbornik 7, Pozdrav z Jesenic in Pozdrav z Gorenjske). Avtor ni zbiratelj, pozna pa kar nekaj zbirk (Gornjesavskega muzeja Jesenic, Gorenjskega muzeja iz Kranja, ing. Dušana Prešerna in še nekaj zasebnih zbirk).
Najstarejše razglednice so še s konca 19. stoletja. S prvo svetovno vojno se konča tehnika koloriranja razglednic. Avtorji fotografij so bili znani fotografi (fotograf Fran Pavlin, veleposestnik in jeseniški župan Andrej Čufer, krajinar Benedikt Lergetporer z Bleda, Alojz Vengar iz Radovljice in še nekateri drugi). V zadnjih letih so stare razglednice začeli zbirati številni zbiralci in muzeji. Na Jesenicah sta najbolj znani zbirki ing. Dušana Prešerna in Gornjesavskega muzeja. Na osnovi teh zbirk je izšlo nekaj tematskih monografij, ki so še potrdile umetniško in sporočilno vrednost takratnih razglednic.
Razglednice se ločijo po motivih (pomembne hiše, vile, dvorci, hoteli, gostilne, posnetki kraja, mesta, gore, jezera, slike tovarne, železnice, vojni motivi, narodopisni motivi itd.), pa tudi po barvnih odtenkih, saj so avtorji črno bele razglednice barvali z ročno izdelanimi klišeji. Razglednice iz različnih obdobij nazorno kažejo razvoj Jesenic in velik vpliv železnice in železarne na rast mesta. S tem prvim predavanjem je skozi razglednice predavatelj na nazoren način pokazal, kako se je podoba mesta in okoliških krajev začela spreminjati in dobivati podobo, ki jo v veliki meri kaže še danes. Predavanja, ki bodo sledila, bodo zajela razvoj med obema vojnama in obdobje po drugi svetovni vojni.
Predavanje je bilo zelo zanimivo in veseli smo, da je predavanje vzbudilo veliko zanimanje med našimi člani.