Z uporabo digitalne tehnologije smo tudi izpostavljeni raznim prevaram. Do novembra 2022 je policija prejela 790 prijav spletnih goljufij, skupna škoda je znašala 13,7 milijona evrov.
Žrtev spletne prevare lahko danes postane kdor koli, ki uporablja računalnik ali pametni telefon. Prevaranti uporabljajo ukane, ki so dobro zamišljene in izvedene. Banke in drugi ponudniki nas spodbujajo in vabijo k uporabi sodobnih načinov plačevanja, ko nastopijo težave (ki pripadajo celotnemu sistemu), pa krivda največkrat pade na uporabnika.
Zaščitimo se lahko le z znanjem. Tudi v našem digitalnem krožku bomo namenili pogovor na to temo. Sedaj ne nameravam naštevati, kako se zaščititi. Opozorim naj vas le na zanimivo stran, ki piše o vrsti prevar.
Si-Certov Varninainternetu.si je največja zbirka znanja o informacijski varnosti pri nas. Na voljo je več kot 500 prispevkov primerov zlorab, nasvetov, avdiovizualnih učnih pripomočkov. Vredno je vsaj preleteti spletno stran.
Na voljo je brezplačni spletni tečaj Varnivpisarni.si, ki je specializiran za poslovne uporabnike na različnih delovnih mestih.
Uporabljajmo sodobne dosežke, a zavarujmo se z znanjem pred zlorabami. Neumno bi bilo, da iz strahu pred prevarami nehamo uporabljati pripomočke, ki nam jih sodobna tehnologija ponuja nam v korist.
In še dopolnilo našega člana Brankota:
Ni problem samo računalnik, mail, splet…
Problem je lahko tudi telefon. Če klicna številka ni iz Slovenije, potem bog ne daj sprejeti klic. Razen, če je številka poznana.
Mene tedensko kliče številka iz Velike Britanije. Klicatelji uporabljajo posebno generirane strežnike, ki sproti spreminjajo številko, zato je vedno drugačna.
Napisal: Stane Arh