Navdušeno sem opazoval, kako se je soba za predavanje hitro polnila. Obiskovalcev je bilo več kot ponavadi, kar je morda znak, da se člani zavedajo poslanstva in koristnosti DU Jesenice, da čutijo pripadnost. Vsekakor je bila tema zanimiva in predavatelj zelo kvaliteten.
Predavatelj, Tone Konobelj je prikazal poseben primer varovanja kulturne dediščine – maketarstvo. Na Jesenicah je od leta 1950 do 1989 v okviru Tehniškega muzeja Železarne Jesenice delovala maketarska delavnica, ki je z odličnim maketarjem Marjanom Dolinškom (1928 – 2019) dosegla izjemen nivo. Z odhodom Marjana Dolinška v pokoj leta 1989, je maketarska delavnica dokončno zaprla svoja vrata, številne makete krajev, objektov in naprav, ki ohranjajo spomin na izginulo dediščino vsepovsod po Sloveniji pa še vedno razveseljujejo številne obiskovalce muzejev in drugih inštitucij. Pri izdelavi maket je Marjanu Dolinšku veliko pomagal Miloš Magolič, takratni vodja Tehniškega muzeja Železarne Jesenice, predvsem pri meritvah, barvanju itd.
Maketarska delavnica je bila najprej poleg železarske apnenice, kasneje je dobila svoje prostore v Ruardovi graščini na Stari Savi.
Pet let je pri Dolinšku asistiral tudi Anton Noč, ki se je udeležil predavanja in obudil nekaj spominov na tista leta. Na predavanje je prišla tudi njegova hči Majda Dolinšek Sodja, ki je ponosna na svojega očeta. Ohranila je nekaj njegovih maket in modelov.
Maketarstvo je dober primer ohranjanja kulturne, predvsem arhitekturne in tehniške dediščine. Delo je zahtevno, natančno in počasno. Predavatelj je prikazal tudi nekaj primerov modelarstva in dioram, ki pa jih vse bolj zamenjujejo računalniki.
- Marjan Dolinšek leta 2016 (TK)
- Maketa Jesenic iz 1972 (TK)
Dolinškove odlično izdelane makete, ki ohranjajo preteklost so:
Maketa Zoisove graščine na Javorniku (izdelana leta 1953) – graščino so podrli leta 1959 za potrebe širitve Železarne. Maketa je bila izdelana v merilu 1:50 z vsemi podrobnimi detajli. Pri izdelavi je pomagal arhitekt Miloš Magolič iz Ljubljane, pri meritvah, barvanju, …
Maketa Plavž koncem 19. stoletja (leta 1963) – je ena najboljših maket. Se odpira in je možen pogled v notranjost.
Maketa Panzove žičnice na Begunjšici
Maketa Jeklarne 2 (1987)
Maketa Jesenic (1972)
Maketa Krope iz 19. stol. (1974)
Maketa Prenove cerkve na Jesenicah
Maketa Cerkniškega jezera
Maketa Železarne
Maketa Oglarji pri kuhanju oglja (1950) – prva njegova maketa
Napisal in slikal: Stane Arh Nekaj ilustrativnih slik je last predavatelja Toneta Konoblja