Množica vandrovk in vandrovcev, ja, kar 62 pohodnikov se nas je zbralo ta sončni četrtek, da smo se odpeljali na Primorsko.
Slavnik je razgledna gora, ki se dviga južno od Kozine in zahodno od Podgorja. Pot je ocenjena kot lahka in nezahtevna, vendar lepa, speljana tudi skozi gozd in je dobro označena. Slavnik po višinskih metrih prekašata kar dva bližnja vrhova, skalnati Medvižica in triglavi Glavičorka, pa vendar se Slavnik ponaša z nazivom primorski ali istrski Triglav.
Na višini 1018 m se nahaja planinska koča, imenovana po dr. Henriku Tumi ( 1858-1935), alpinistu, planinskem ideologu, botaniku, politiku in narodnemu buditelju. Koča je odprta ob vikendih, v bližini je tudi žig. Zgrajena je bila l. 1955 in dokončana 1957 leta. Vrh Slavnika poleg razgledne plošče zaseda »nujno zlo« sodobnega časa – telekomunikacijske naprave in oprema.
Slavnik ima čudovit razgled. V lepem vremenu nudi pogled tako na Koprski kot Tržaški zaliv, pogled seže preko Dolomitov, Julijcev do Kamniško – Savinjskih Alp, skratka zaobseže najširši lok naše lepe Slovenije.
Geografska lega Slavnika botruje botanični pestrosti, ki je zlasti občudovanja vredna v pomladanskih mesecih, saj tu raste okoli 30 vrst cvetja, od alpskih, mediteranskih, dinarskih in srednje evropskih vrst rastlin. Skratka, pravi botanični vrt, zaradi česar je Slavnik razglašen za naravni spomenik. O tem beremo na informativno – učnih tablah. Omenjeno je tudi, da lahko naletimo na sledi volka, vendar pa samega volka ne bomo videli. Je pameten in se umakne, tudi še ni bilo nobenega napada na ljudi – res je tako napisano.
O kar nekaj naštetih dejstvih se lahko prepričate na fotografijah, žal pa ne moremo ponuditi pomladanskega cvetja. Mogoče se pa sami odpravite tja, lepega dne v maju?
Spodaj podpisana se zahvaljujem Janezu A. in Janezu K. za presenečenje, ki sta ga pripravila na poti domov.
Napisala: Nevenka Rajhman Slikal: Metod Slabe