Kako lahko prihranimo pri nakupu sveč
Nikar ne kupujte najcenejših sveč. S tem škodujete svoji denarnici, še bolj pa okolju. Kupujte sveče, ki dolgo gorijo ali pa jih lahko uporabite večkrat.
Kupite vsaj eno svečo manj, kot mislite, da jih potrebujete. Na pokopališču je ne boste pogrešali, saj bo tam že tako gorelo preveč sveč.
Čas gorenja:
Navadna sveča do 48 ur
Oljna sveča do 100 ur
Električna sveča na baterije do 200 dni
Solarna sveča do 2 leti
Kupujte le tiste električne sveče, pri katerih se preprosto zamenja baterija. Naj vam svetuje prodajalec. Koristno je, če ima sveča tudi mikro stikalo in ne slamico za prižiganje. Svečo boste lahko uporabili večkrat in pri eni zamenjavi baterije prihranili več kot en evro. LED žarnice lahko gorijo vrsto let. Tudi pri solarnih svečah lahko zamenjate baterije, če ste dovolj spretni, a pri njih morate kupiti baterije za večkratno polnjenje.
Ne kupujte sveč iz parafina, ki je stranski produkt predelave nafte in pri gorenju nastajajo nano delci, ki so škodljivi za naše telo. Sveče naj bodo iz čebeljega voska, soje, palmovega olja in drugih naravi bolj prijaznih snovi in materialov.
Ali ste vedeli, da Slovenci prižgemo okoli 23 milijonov sveč na leto, to je v povprečju 11 na prebivalca. Za nakup plačamo okoli 35 milijonov EUR. Vse te sveče dogorijo v 450 ton odpadkov, ki jih zadnja leta res recikliramo, a to ni poceni in ne hitro. Kupcev za reciklirani materijal je malo, zato je še veliko odpadnih sveč na deponijah od lanskega leta in za letošnje sveče so bili prisiljeni izdelati in odpirati nove skladiščne prostore.
Tudi jaz bom prižgal letos manj sveč kot lani, ker bi rad ohranil zdravo okolje za naše potomce.
Stane Arh